Ara
  • Selçuk İnci

Fotoğrafçınız ile düğün öncesi mutlaka tanışın!

“Stüdyo çekimlerini geride bıraktığımız bu dönemde gerçekçiliğin ve doğallığın ön planlara çıkartan dış çekim düğün fotoğrafları son yılların trendi olduğunu söyleyebiliriz”


Hal böyle olunca da bu mesleğe yönelen bir çok fotoğrafçı ortaya çıkar oldu. Bazı fotoğrafçılar uygun olması adına sadece dış çekim ve albümlü paketler sunarken, çekim saatine göre ek ücretler eklemektedir. Mesele yeni evlenecek bir çift 2 saatlik dış çekim isterse kuaför ve dış mekan çekimini ortalama 6 ile 8 saat seçeneği sunulabiliyor. Bunun içerisin de kuaför hazırlığı, gelin alma, ilk dans, pasta kesimi, tüm günün kısa kısa çekimler ile harmanlandığı 2 ile 3 dakika uzunluğunda HD kısa video klip çekimleri eklenebiliyor.

Bir fotoğrafçı ve asistanı ile birlikte gerçekleştirilen bu paketlerde, gelin ve damadın tüm gün yanlarında bulunarak önemli anların fotoğraflanması ve detayların çekilmesini sağlarlar.


“Fotoğrafçının çekim mekanını tanıması şart”


Çekim yapılacak mekanın nerelerinde hangi pozların çekilebileceğini önceden yaptığı çekimle yada daha önceden oraya giderek planlaması gerekmektedir. Güneş ışığının hangi saatler arasında tepeden vurduğunu, hangi saatlerde gün ışığının daha iyi olduğunu vs gibi tüm hesaplamaları bilmeli ve buna göre hazırlığını yapması gerekiyor. Bu sayede hiçbir şeyi şansa bırakmamış olur.


 “Fotoğrafçınızla çekim öncesi mutlaka tanışın.”


Bazı çiftler yoğunluktan mı yada önemsemedikleri için mi bilinmez ama telefon ile yada mail yolu ile anlaştıkları fotoğrafçı ile yüz yüze görüşme yapmadan anlaşma yaparlar ve bu çoğu zaman bir hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Fotoğrafçınız ile önceden bir yerde buluşup sohbet etmeniz, tanışmanız, nasıl fotoğraflar hayal ettiğinizi ve beklentilerinizi söylemeniz hayati bir önem taşımaktadır. Bunların üzerinden bir program yapıp, hatta kurgu hazırlayıp sizin tarzınıza uyabilecek seçenekler sunmasını sağlamanız sizin ve fotoğrafçınız için işi daha kolaylaştıracaktır. Çekim günü hiç tanımadığınız birine poz vererek mi daha çok rahat edersiniz yoksa tanışıp kaynaştığınız sizi anlayan, tarzınızı bilen birine mi daha rahat poz verirsiniz? Benden söylemesi, bunu bence biraz düşünün derim.


Aşk ve Sevgi ile kalın…

14 görüntüleme

Yukarı çık

©2020 by Selçuk İnci Photography. Tüm hakları saklıdır.